13.04.2016  | Autor: Václav Novák

Co ještě odhalí aféra Panama Papers?

Uniklé dokumenty z panamské právnické společnosti Mossack Fonseca, které ukazují na převod majetků do daňových rájů, sleduje aktuálně celý svět.

Právnická společnost pomáhala svým klientům ukrývat peníze v daňových rájích a zakládala offshorové společnosti i pro lidi, kteří byli pod mezinárodními sankcemi. Ukazuje se, že aféra se dotýká mnoha mocných lidí světa.

Zveřejnění dokumentů před pár dny už vyvolalo první reakce. Vyšetřování zahraničních účtů už nařídilo několik světových vlád. Na Islandu rezignoval předseda vlády a hrozí předčasné volby. Dva šéfové evropských bank přišli o svá křesla. Ukázalo se propojení i britským premiérem Cameronem, příbuznými čínských vůdců nebo celebritami a byznysmeny. “Obvinění” však nepřipouští nelegální jednání.

Podle dosud zveřejněných informací je “na seznamu” také téměř třista Čechů. Ne nezbytně to znamená, že každé jméno, které se na seznamu objeví je spojeno s nelegální činností. Úschova peněz na těchto účtech může být legální.

Stojí za aférou USA, jak tvrdí Putin nebo je to jen zpravodajská hra, jak naznačují jiní? Každopádně bude ještě zajímavé sledovat vývoj vyšetřování v jednotlivých zemích a budeme sledovat, jaká nová odhalení to ještě přinese.

Související články
Vyber kraj
Celá ČR