25.08.2016

Czexit ano, nebo ne? Ekonom Aleš Michl je proti!

Měla by Česká republika vystoupit z EU, stejně jako se vyslovila Velká Británie? Je "Czexit" reálný i u nás? Na Argumentoru se už k tématu vyslovilo více než 3 700 lidí. Přečtěte si vyjádření ekonoma Aleše Michla.

Měla by Česká republika vystoupit z EU, stejně jako se vyslovila Velká Británie? Je "Czexit" reálný i u nás? Na Argumentoru se už k tématu vyslovilo více než 3 700 lidí. Co si o tom myslí ekonom Aleš Michl? Přečtěte si jeho vyjádření.

"Mám EU rád. Hlavně tu myšlenku. Protiválečný projekt. Společně sedneme k jednání o obchodu, míru, rizicích tohoto světa s USA, Ruskem nebo Čínou.

Brusel je ale problém. Myslí si o sobě, že jsou nadlidi. Brusel nepochopil, že každý náš stát v unii má svůj národní zájem a místo, aby tyto zájmy jakoby propojoval, tak je reguloval. Omezují nám třeba žárovky a žehličky, když přišlo na migrační krizi byli impotentní.

Česko by tedy rozhodně mělo zůstat v EU. Když se na to všechno podíváte historicky, pak je jasné, že je třeba zachovat Evropskou unii – vždyť byla kdysi stvořena proti válce. Když se však kouknete třeba na studii "Jak dlouho USA trvalo, aby se staly optimální měnovou oblastí", kterou pod hlavičkou jednoho z nejlepších amerických výzkumných center na makroekonomii NBER napsal Hugh Rockoff, zjistíte, že Americe trvalo 150 let, než si regionální ekonomiky sedly pod jednu měnu a jednu měnovou a fiskální politiku. Než se sladilo, co chce jeden členský stát a co chce centrum – a jak to společně řídit. Šest západoevropských států, Francie, Německo, Itálie a tři státy Beneluxu, založilo Evropské společenství uhlí a oceli v roce 1951. EU tak, jak ji známe, vznikla v roce 1993. Euro se zavedlo 1999. Co když na to, aby si EU sedla po stránce financí a makroekonomiky, bude třeba ještě těch sto let jako v Americe? Evropská unie je super projekt, ale chce to prostě čas. Nikoliv to dělat jako Brusel a všechno násilně tlačit."

Související články
Vyber kraj
Celá ČR