25.05.2016

Kino ve Zlíně se bourat nebude, ujišťuje vedení města. Rozhodovat se ale bude v červnu

Vzhledem k obrovskému zájmu, který toto téma na stránkách Argumentoru vyvolalo, vypravili jsme se přímo do Zlína zjišťovat o možnosti bourání Velkého kina více. Oslovili jsme radnici, některé místní politiky i občany města Zlín.

Velké kino ve Zlíně a zároveň největší promítací sál v České republice byl po posudku statiků letos v březnu uzavřen. Budova Velkého kina je podle radnice zcela nefunkční a bylo by nebezpečné v ní provozovat jakékoliv aktivity. Vedení města nyní čeká na vyjádření dalších odborníků, kteří doporučí, jakým způsobem budovu zachránit. Nejen obyvatelé Zlína, ale také někteří politici se ovšem obávají, že by město mohlo přistoupit k demolici celého objektu.Téma spolu s Argumentorem zvedla ve Zlíně také TOP 09, která ovšem nemá aktuálně v zastupitelstvu města zastoupení. Před uzavřenou budovou Velkého kina jsme se setkali přímo s předsedou zlínské „Topky“ Milanem Baroněm. Celé jeho vyjádření můžete zhlédnout v naší reportáži, své stanovisko ale shrnul jednoznačně:

 Velké kino je významná funkcionalistická památka a srdeční záležitost mnohých Zlíňanů a je velice smutné, že zlínská radnice svou liknavostí při správě městského majetku dopustila tuto situaci, kdy reálně hrozí jeho zbourání.

Za Magistrát města Zlína byl komunikací této záležitosti pověřen jeho tiskový mluvčí Zdeněk Dvořák, který ujišťuje, že vedení města o bourání neuvažuje.

Odborníci nyní sestavují návrhy, jak budovu opravit. Posudek budeme mít k dispozici v průběhu června. Pokud nám odborníci řeknou, že budovu již nelze zachránit, nebudeme to rozporovat. Ale můžeme obyvatele i návštěvníky Zlína ujistit, že v případě zbourání budovy by na místě vznikl jiný, podobný projekt, který by plnil společenskou funkci, řekl Zdeněk Dvořák.

V souvislosti s rekonstrukcí se dle mluvčího radnice počítá s investicí v řádu desítek milionů korun. Začít by mohla již v příštím roce.

Pokoušeli jsme se získat také stanovisko zlínské ČSSD, která je opoziční stranou tamního zastupitelstva. Její předseda nám ale z časových a pracovních důvodů vyjádření neposkytl. Jednoznačně proti bourání kina se v anketě vyjádřili také občané Zlína. Jejich vyjádření a celou reportáž můžete shlédnout v naší exkluzivní reportáži. Téma budeme i nadále sledovat a vy můžete stále vyjadřovat své názory na možný osud Velkého kina na našem serveru.

Argumentujte, sdílejte a posílejte svým známým a přátelům, protože čím více lidí se vyjádří, tím větší váhu bude převažující názor mít.

Kateřina Knížková 
Kontakt pro média
Vyber kraj
Celá ČR