17.08.2016

Les u botanické zahrady v Praze Troji se kácet nebude, město se dohodlo s investorem!

Kauza záměru soukromého investora vystavět na (dosud) zalesněné ploše u botanické zahrady v pražské Troji ekocentru s rozhlednou rezonovala v červenci také na našem portálu Argumentor.cz. Odpor místních občanů proti kácení lesa a výstavbě veskrze komerčního projektu byl jednoznačný, a tak jsme navázali spolupráci s iniciativou Proti plotu a zúčastnili se také setkání investora s občany, které se zvrhlo spíše v demonstraci proti výstavbě.

Jak se dnes ukázalo, problém s plánovanou stavbou byl tak veliký a odpor místních tak silný, že se o vše začalo zajímat také vedení hlavního města. Setkalo se s investorem a jak dnes bylo oznámeno, došlo k dohodě na směnění původního pozemku za pozemek jiný. Les se tedy v Praze Troji kácet nebude!

Blanka Jedličková, jedna ze zakladatelek platformy Argumentor, tuto dohodu vítá:

"Jsem ráda, že i díky našemu snažení v této věci bylo nakonec dosaženo kompromisního řešení, které zabrání výstavbě ekocentra s rozhlednou, klubovnou, restaurací a parkovištěm na úkor zalesněné plochy u pražské botanické zahrady. Místní obyvatelé z Prahy 8 se proti tomuto záměru vyslovili velmi hlasitě, využili k tomu i možnost našeho portálu a následně jsme také navázali spolupráci s velmi aktivní iniciativou Proti plotu. Výsledkem byla mimo jiné úspěšná červencová demonstrace a evidentně také to, že se do věci vložilo vedení hlavního města. Přesně kvůli takovým problémům, které trápí občany v jejich regionech, jsme platformu Argumentor založili. Ukazuje se, že tato občanská iniciativa má smysl a já děkuji všem, kteří se na ní podíleli."

Právě na zmíněné demonstraci, která se konala v rámci setkání investora s občany, se ukázalo, že samotný investor neměl jasno v údajích, které veřejnosti prezentoval. Během prezentace zástupce investora Roman Oubrecht uváděl řadu nepřesností a neříkal pravdu. A to především v případě výšky stromů, když občanům na místě tvrdil, že okolní stromy mají výšku cca 28 metrů a rozhledna vysoká 34 metrů bude vrcholky stromů přesahovat pouze o přibližně 5 metrů, tudíž panorama Prahy nebude narušeno. Jak ale doložilo následné měření iniciativy Proti plotu, průměrná výška stromů je v těchto místech pouze 16 až 18 metrů maximálně.

Kateřina Knížková 
Kontakt pro média
Související články
Vyber kraj
Celá ČR