14.09.2016

Tisková zpráva: Obchodník, který zveřejnil fotku zloděje, podá ústavní stížnost

Praha, 14. září 2016 – Společnost ekolo.cz, která dostala pokutu od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za umístění fotografie zloděje na Facebook, neuspěla s žalobou.

Městský soud v Praze rozhodl na základě nálezu Nejvyššího správního soudu dne 25. srpna 2016 o finálním zamítnutí žaloby společnosti ekolo.cz vůči ÚOOÚ. Majitel obchodu s elektrokoly se nyní rozhodl podat stížnost k Ústavnímu soudu ČR. K rozhodnutí přispěla také podpora veřejnosti na platformě Argumentor, kde bylo téma zveřejněno (více zde a také v reportáži).

Provozovatel obchodu Jakub Ditrich v listopadu 2011 publikoval na sociální síti fotografii muže, který v prodejně odcizil elektrokolo. Za publikaci fotografie a výzvu k nalezení zloděje, přestože vedly k dopadení pachatele, vyměřil obchodníkovi Úřad na ochranu osobních údajů pokutu.

akub Ditrich se obrátil na Městský soud v Praze, který po provedeném testu proporcionality dospěl ve svém rozsudku k závěru, že jeho jednání není možné sankcionovat, neboť jeho zájem na ochraně majetku v daném případě převýšil zájem na ochraně osobních údajů pachatele krádeže zachyceného kamerovým systémem.

ÚOOU však podal na rozhodnutí Městského soudu v Praze kasační stížnost a Nejvyšší správní soud, který se případem zabýval, se ztotožnil s názorem Úřadu a uvedl, že záznamy je možné poskytnout pouze policii. Podle ÚOOÚ má i pachatel trestné činnosti právo na soukromí.

„Na základě bezmála stovky komentářů na serveru Argumentor.cz, kterými za tři dny vyjádřili uživatelé podporu pokračování této kauzy, jsem se rozhodl, že naše společnost nebude podávat kasační stížnost k určenému termínu 14. září, ale podáme stížnost k nejvyšší zákonodárné instanci – Ústavnímu soudu,“ říká Jakub Ditrich, jednatel společnosti ekolo.cz, který nesouhlasí s tím, aby měla přednost ochrana práv zloděje před ochranou okradeného.

„Podle zákona o Ústavním soudu podáme ve lhůtě dvou měsíců od doručení rozhodnutí
o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje, ústavní stížnost na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu,“
dodává Lukáš Lorenc, právní zástupce ekolo.cz.

Argumentor


Veřejná online platforma, na které může veřejnost vyjadřovat svůj názor na dění kolem sebe. Lidé sami vkládají témata, která je zajímají nebo se jich dotýkají. Pokud jejich názor dosáhne určitý počet hlasů, čímž se potvrdí zájem o toto téma, Argumentor se do tématu zapojí a společně s hlasujícími navrhne další postup, jak o názoru informovat odpovědné osoby či orgány. Forma bude zvolena v souvislosti se zájmem o téma a převládajícím názorem. Jedním z hlavních zakladatelů portálu je Blanka Jedličková, nositelka ceny Magnesia Litera 2016 v kategorii DILIA Litera pro objev roku za svou knihu "Ženy na rozcestí".

Kateřina Knížková 
Kontakt pro média
Související články
Vyber kraj
Celá ČR