17.10.2016

Žádné téma pro nás není malé, oslovili jsme už tisíce lidí, říká zakladatelka platformy Argumentor.cz

Před pěti měsíci byl spuštěn server Argumentor.cz, který dává veřejnosti prostor vyjádřit svůj názor na témata, která ji zajímají. Předsedkyní spolku, který Argumentor spustil je Blanka Jedličková, která přiblížila aktivity a plány platformy.

Jak došlo k nápadu založit platformu Argumentor.cz? Kdo za ní stojí?

V dnešní době je zvykem nadávat v hospodě nebo v diskuzích na internetu, ale tam většinou nic nezmůžeme. Proto jsme se s přáteli, kteří se dlouhodobě zajímají o dění v České republice nejen na poli politiky, ale napříč společenskými tématy, rozhodli vytvořit platformu, která lidem nabízí možnost ovlivňovat společenské dění a být slyšet. Argumentor jsme vytvořili právě pro lidi, kteří chtějí své názory prezentovat veřejnosti a měnit věci kolem sebe. Tak vznikl spolek mladých lidí, studentů a kamarádů z různých oborů, kteří se v projektu angažují.

Kdo projekt financuje?

Hodně lidí se na to ptá, ale nemáme žádného sponzora ani investora. Projekt jsme dlouho vymýšleli a plánovali, nakonec jsme se odhodlali a pustili se do vývoje. Více než peníze je v něm čas, který tomu všichni věnujeme. Samozřejmě jsme zpočátku museli sáhnout do vlastních úspor, ale kolem spolku jsou lidé z širokého spektra profesí, nemusíme tedy platit odborníkům a vzájemně se doplňujeme. Nyní jsme po testovací fázi, která ukázala, že je o takovou platformu zájem, svůj názor na krajská a celostátní témata už vyjádřily tisíce lidí. Na web lidé vložili 194 názorů, pod nimiž se objevilo přes 6 tisíc argumentů a na názorech zahlasovalo více než 16 tisíc lidí. Vidíme, že to má smysl, baví nás to a máme z toho radost. Aktuálně zvažujeme i možnost oslovit veřejnost pomocí crowdfundingu, tedy požádat ji o finanční podporu, za kterou od nás lidé dostanou dárek nebo zážitek spojený s Argumentorem. Povedlo se nám Argumentor rozjet, vypořádat se s technickými nedostatky, ale pořád se chceme zlepšovat a vyvíjet. Proto se nám finanční prostředky budou hodit.

Co je hlavním cílem Argumentoru?

Našim cílem je stát se místem, kde mohou lidé vyjádřit svůj názor, věnovat se tématům, která je tíží - ať už krajská nebo celostátní. Chceme pomoci vyniknout tématům i samotným problémům, které naše občany trápí a dát sílu také těm hlasům veřejnosti, které sice nejsou ojedinělé, ale dosud se o nich příliš nevědělo nebo nemluvilo. Díky zveřejnění názoru mohou jednotlivci nebo skupiny oslovit tisíce lidí, kteří se o problém zajímají nebo začnou zajímat. Argumentor se pak při dostatečném zájmu o téma stane prostředníkem k těm, kteří mohou věci skutečně ovlivnit. Ať už jsou to politici, instituce, manažeři firem a další.

Co se Argumentoru už povedlo? Jakými tématy jste se zabývali?

Za opravdu úspěšná témata považujeme možné bourání kina ve Zlíně, dále záměr investora postavit v Trojském lese rozhlednu a také případ zveřejnění fotky zloděje na sociální síti. Krátce popíši tato témata.

Velké kino ve Zlíně bylo městem uzavřeno z důvodu špatné statiky a začalo se mluvit o tom, že hrozí jeho zbourání. Téma otevřeli lidé právě na Argumentoru a ukázalo se, že ve Zlíně k němu lidé nejsou vůbec lhostejní a nepřejí si, aby se největší kinosál v republice dočkal demolice. Vyrazili jsme přímo do města, kde jsme natočili reportáž s místními obyvateli, ale také politiky. Podle aktuálních informací se kino bourat nebude.

Jsem také ráda, že i díky našemu snažení bylo nakonec dosaženo kompromisního řešení v souvislosti s výstavbou ekocentra s rozhlednou v Trojském lese. Obyvatelé Prahy 8 se proti tomuto záměru vyslovili velmi hlasitě, využili k tomu i možnost našeho portálu a následně jsme také navázali úzkou spolupráci s iniciativou Proti plotu. Úspěchem byla červencová demonstrace a evidentně také to, že se do věci vložilo vedení hlavního města a povedlo se záměr zvrátit. Přesně kvůli takovým problémům, které trápí občany v jejich regionech, jsme platformu Argumentor založili.

Žhavým tématem posledních dní bylo také zveřejnění fotografie zloděje kola na Facebooku, kterou tam umístil majitel obchodu. Od Úřadu pro ochranu osobních údajů dostal pokutu. Už pět let se soudí, kdy mu jeden soud dal zapravdu, druhý rozhodl jinak. Majitel obchodu vyzval právě lidi na Argumentoru, zda se má sporu dále věnovat nebo celou věc uzavřít. Veřejnost ho podpořila a on se rozhodl podat stížnost k nejvyšší instanci – Ústavnímu soudu.

Dalším tématem byla problematická trasa Hradec Králové – Náchod, kde jsou časté nehody, zácpy kvůli kamionům a čeká se na dostavbu dálnice. Na trasu Argumentor umístil upozorňující na tuto problematiku a natočil reportáž.

Jaký názor získal dosud největší pozornost lidí?

Co se týká největšího počtu hlasů, tak v tom případě je nejúspěšnější téma „Czexit“. Podařilo se nám zatím sehnat vyjádření jednoho politika a jednoho ekonoma. Přestože jsme oslovili současné politické špičky, kandidáty na prezidentskou funkci a řadu známých osobností, zatím na naše oslovení nereagují nebo se možná nechtějí vyjádřit.

Obrovský ohlas také vyvolalo téma tuningu aut. Argumentor připravil upozorňující na toto téma, ve které se objevili zástupci tuningové komunity nebo ministerstva dopravy. Reportáž má na našem facebookovém profilu více než 240 tisíc zhlédnutí.

Téma, které velmi zaujalo je očkování dětí. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s odborníky připravit odborný seminář za účasti veřejnosti, na který se už těšíme. Uskuteční se v listopadu a budeme o něm určitě informovat na Facebooku a v newsletteru. Krystalizují se už další zajímavá témata, která táhnou veřejnost. Je mezi nimi adopce homosexuálními páry nebo předjíždění kamionů. Starší i nová témata stále sledujeme.

Co nyní plánujete?

Nespíme na vavřínech a pořád připravujeme novinky, zejména technického charakteru pro lepší informovanost příznivců a pohodlný “pobyt” na webu. Jsme rádi, že stále více lidí vkládá témata, argumentují a získávají pro svá témata hlasy a podporu. O změnách a novinkách, ale i o pokrocích u jednotlivých témat, průběžně informujeme své příznivce formou newsletteru a také na Facebooku. Témat, která si získala dostatečnou pozornost a zajímají veřejnost, je opravdu hodně. V tuto chvíli je cíl splněn hned u několika a my jim snažíme plně věnovat.

Blanka Jedličková pracuje v Historickém ústavu Akademie věd ČR a je nositelkou ceny Magnesia Litera 2016 v kategorii DILIA Litera pro objev roku za svou knihu "Ženy na rozcestí"

Kateřina Knížková 
Kontakt pro média
Související články
Odteď se pravý Argumentor i Argumentorka pozná! Nos nás na tričku! Dlouho jsme to připravovali, radili se a trochu i hádali, ale už je to tady. Přinášíme Ti exkluzivní trička s logem Argumentor. Čti dál a dozvíš se, jak je získat. Zjistit více
Statici rozhodli: Velké kino ve Zlíně se bourat nemusí Jedno z prvních témat, které na Argumentoru vzbudilo značný rozruch a kterého se Argumentor ujal a řešil ho, byla možná demolice Velkého kina ve Zlíně. Největší promítací sál v České republice byl letos v březnu z důvodu bezpečnosti uzavřen, nyní ale po vlně nesouhlasu občanů a po novém posudku statiků připravuje zlínská radnice jeho opravu. Zjistit více
Pořádáme seminář na téma očkování dětí! - ZMĚNA MÍSTA!
POZOR!!! ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ SEMINÁŘE OČKOVÁNÍ DĚTÍ! Seminář se uskuteční 29. listopadu 2016 od 9 do 12 hodin v pracovně Ženy s.r.o., Karlínské nám. 6. Semináře se zúčastní zástupci odborné veřejnosti, ale také zástupci z řad rodičů, kteří se o očkování zajímají. 
Zjistit více
Les u botanické zahrady v Praze Troji se kácet nebude, město se dohodlo s investorem! Kauza záměru soukromého investora vystavět na (dosud) zalesněné ploše u botanické zahrady v pražské Troji ekocentru s rozhlednou rezonovala v červenci také na našem portálu Argumentor.cz. Odpor místních občanů proti kácení lesa a výstavbě veskrze komerčního projektu byl jednoznačný, a tak jsme navázali spolupráci s iniciativou Proti plotu a zúčastnili se také setkání investora s občany, které se zvrhlo spíše v demonstraci proti výstavbě. Zjistit více
Vyber kraj
Celá ČR