Můžeme rodit doma?

Tento názor jsem převzal od kamarádky na FB, a protože je to už hezky napsané, tak jsem to skoro neupravoval...

--------------

Mám pocit, jakoby se v poslední době svět rozdělil na dva názorové tábory. Možná i to, že je tu dosti doktorů, dul, sester, žen, co rodily doma i v nemocnici nebo těch, co chtěly rodit doma a nakonec musely porodit v nemocnici. Proto se často setkávám s jakousi názorovou rozepří, kdy jedny jsou považovány za vrtošivé marnivé dámy, které ohrožují život dítěte a druzí za bezcitné chladné odborníky, kteří berou rodičku za další nemilou povinnost. Někdy se k vulgaritám nechodí moc daleko a pouze se zesměšňuje a uráží. A přitom by se tyhle dva tábory mohly na chvíli zastavit a konečně si začít naslouchat.

Myslím totiž, že nejzásadnější myšlenka není v tom, jestli je domácí porod správný nebo ne, myslím, že bychom se spíše měli ptát: Proč více a více rodiček inklinují k domácím porodům?. Je to opravdu jakási hříčka marnivých žen nebo prostě jen nejsou spokojené s některými praktikami a přístupem?.

Bohužel znám některé ženy, které po prvním porodu v nemocnici raději "ohrozí" život svůj nebo dítěte, aby nemusely znovu podstoupit to samé.Proč v New Yorku a jiných zemích existují tzv. Porodní domy, kde si žena může udělat své intimní "hnízdo", být tam s kýmkoliv a hlavně v klidu a přitom je to součástí anebo alespoň v sousedství nějakého zdravotnického střediska?. Přála bych si, aby lidé namísto soudů začali hledat společnou řeč a ptát se. Přála bych si, aby naši doktoři měli podobné podmínky jako v západních zemích a necítili se frustrovaní z neustálého nevyspání a nízkého ohodnocení, neboť i to by mohlo přispět k otevřenějšímu jednání s klienty. Chápu, že po dnech neustálého bdění je asi fakt těžké se tvářit mile a ochotně. Ale vy, zkuste zase pochopit, že žena v tomto křehkém okamžiku nepotřebuje nic jiného než aby se cítila v bezpečí, což pro nás ženy není o množství přístrojů a diplomů, ale o lidském přístupu. Možná můžeme působit marnivě a tak, že vás nerespektujeme, ale třeba to je jen z toho důvodu, že máme strach a potřebujeme podporu. Pak se chytáme každého stébla, každého nepatrného gesta,ať už ze strany duly nebo zdravotní sestry. Pevně věřím, že společná řeč je možná.
ANO: 70
NE: 6
Cíl argumentora

Ve chvíli, kdy tvůj názor získá 500 hlasů, vložíme se do toho. Společně najdeme nejefektivnější postup a formu, co s tématem uděláme. Zvolíme si finální počet hlasů, které potřebujeme k tomu, abychom si na správných místech vynutili pozornost.

Jaké jsou možnosti? Co můžeme udělat?

  • Pošleme otevřený dopis
  • Připravíme petici
  • Půjdeme si pro odpověď k odpovědným
  • apod.
76 hlasů
Potřebných 500 hlasů
Zbývá 424 hlasů
Související články
Související názory
Vyber kraj
Celá ČR