Praha - z nejkrásnějších náměstí jsou parkoviště!

Stověžatá Praha, jedno z nejkrásnějších měst na světě, plné starobylých památek, které by nám mohli všichni jenom závidět.

Má to, ale spoustu ale! Vůbec se nestaráme co se děje kolem nich a místa, která by měla sloužit nám všem se pronajímají jako soukromý majetek.  Těch příkladů je spousty a vydaly by na celou knihu!  Jak je možné, že ještě nedávno na Malostranském náměstí plné barokních památek bylo místo náměstí parkoviště a náměstí to připomínalo pouze jménem? Konečně se sice minulý rok zrušilo, ale trvalo to minimálně 26 let a teprve nyní by se mohlo znovu měnit ke svému účelu. Za tyto snahy jsem velmi rád, ale mohlo to být přeci jen o něco rychlejší. Rád bych se změn ještě dožil.  Takových dalších náměstí, ale máme v historickém centru Prahy nespočet! Můžu zde jmenovat, Senovážné náměstí, nádherné parkoviště s kašnou uprostřed nebo Valdštejnské náměstí blízko barokních památek jako Valdštejnský palác, sídlí zde i senát. Chápu, že páni senátoři musí někde parkovat, ale určitě existují lepší místa než náměstí, kde se mají scházet lidé a má být městský život. Také by mne nenapadlo si zaparkovat auto doprostřed Staroměstského náměstí jen protože pracuji nedaleko. Další pozornost by určitě zasloužilo také Mariánské náměstí, jedno z předních parkovišť s národní knihovnou a barokními paláci a také sídlem magistrátu Prahy, kde jdou před svojí budovou příkladem. Jak vidíte, je jich opravdu mnoho a to ještě není všechno! Náměstí Jana Palacha s výhledem na Pražský hrad, Vltavu, Rudolfinum, Univerzitu Karlovu a Uměleckoprůmyslové muzeum má uprostřed náměstí výtah do podzemního parkoviště a výdech z parkoviště! Těmito novodobými atrakcemi magistrát u nás láká turisty! Dalším náměstím je to nejvýznamnější a to Václavské, doprostřed něho město zřídilo krasné keře, abyste si pořádně užili zlepšení prostředí kolem vás, nemůžete tak po něm jít, ale můžete se hezky projít po rušné silnici a riskovat svůj život, protože vám nic jiného nezbývá! Náměstí která by si zasloužila lepší průchodnost a spojení s dopravou a tak více místa pro chodce jsou:  Strossmayerovo náměstí s Kostelem sv. Antonína z Padovy , Jiráskovo náměstí s krásným výhledem na Vltavu a tančící dům, Uhelný trh, Betlémské náměstí s gotickou Betlémskou kaplí, Malé náměstí na Starém městě a určitě by si zlepšení zasloužil i Klárov a Náměstí 14.října. Jediné za co zatím můžu magistrát pochválit je Karlovo náměstí, kde se s úpravami již začalo. Velmi mne však také pobavilo, že pan Stropnický, který sedí na magistrátu za Zelené nechce vrátit na náměstí historické sochy, které tam dříve stály a to i přes to, že replika Marianského sloupu, který stával na Staroměstském náměstí je již postavena a socha maršála Radeckého na Malostranském náměstí je zachována v lapidáriu Národního muzea. Pan Stropnický se totiž asi bojí, že to bude znamenat, že podléháme Rakousku-Uhersku. Myslím si, že tyto obavy nejsou na místě, neboť, jak bych ho rád upozornil žijeme již ve 21.století. 


Dalším nešvarem, který se nám tu objevuje je znepřístupnit veřejnosti prostor do kterého bychom měli mít právo vstoupit. Nejsou to přeci komerční objekty, to rovnou můžeme prodat Pražský hrad nějaké firmě a možná nám ho zpřístupní dokonce lépe. Není to ale pouze výmysl pana prezidenta jako jeho bezpečnostní rámy před vstupem na veřejné prostranství, aby každý, kdo chce vidět kus z našeho hradu si nejdříve musel vystát dlouhou frontu. Chápu, že by mohl být takový rám někde uvnitř expozice, ale ne pro celá náměstí a veřejná prostranství. Dále ale si musíte zaplatit i vstup do kostela, do Zlaté uličky, protože u nás se může zpoplatnit naprosto všechno i ulice! Těším se až před vstupem na Karlův most budeme všichni platit mýtné za přechod. A když už se dostáváme ke Karlovu mostu, tak ten také není náš, jak by se někteří mohli mylně domnívat. Pronajímáme ho sdružení výtvarníku Karlova mostu, které ho v podstatě vlastní a rozhoduje, kdo na něm bude vystupovat a prodávat svá díla. Já sice proti výtvarníkům nic nemám, ale taková místa by měla patřit nám všem a tímto způsobem se tam pouze dostanou malíři, kteří mají zrovna známého ve sdružení výtvarníků Karlova mostu. Další místo, které jsme téměř zaprodali je Staroměstské náměstí, kde jsou obrovské nájmy a nemůže tam tak vzniknout žádná kultura. Spíše to nahrává lidem co nám tam nabízí Hot Dog za 100 korun.

Proto se ptám:

Jak je možné, že téměř 30 let po revoluci se stále s našimi náměstími, veřejným prostranstvím, dějí takové věci? Chci vyjádření vedení města, co s tím hodlá udělat a nechci slyšet pouze řeči, ale i vidět činy! 

ANO: 4
NE: 1
Cíl argumentora

Ve chvíli, kdy tvůj názor získá 500 hlasů, vložíme se do toho. Společně najdeme nejefektivnější postup a formu, co s tématem uděláme. Zvolíme si finální počet hlasů, které potřebujeme k tomu, abychom si na správných místech vynutili pozornost.

Jaké jsou možnosti? Co můžeme udělat?

  • Pošleme otevřený dopis
  • Připravíme petici
  • Půjdeme si pro odpověď k odpovědným
  • apod.
5 hlasů
Potřebných 500 hlasů
Zbývá 495 hlasů
Související články
Související názory
Vyber kraj
Celá ČR