Zakažme dovoz a pěstování geneticky modifikovaných plodin a doslazování potravin glukózo-fruktózovým sirupem

Zakažme pěstování a dovoz geneticky pěstovaných plodin (GMO). Není vyloučeno samozřejmě ani potvrzeno, že geneticky upravené rostliny, tedy rostliny u nichž byla pozměněna DNA, aby byly rezistentní vůči chorobám a škůdcům nemají vliv na zdraví lidí. Genetika je nedostatečně prozkoumaná věda a tím vzniká nebezpečí, že geneticky upravené plodiny, mohou mít vliv na genetický kód jakéhokoliv jiného živého organismu. Tedy například parazitů, které máme my nebo naši domácí mazlíčci v těle. Změnou genetického kódu například viru chřipky pak může dojít k mutacím, proti nimž není naše tělo vybaveno obrannými látkami. Pěstování GMO plodin je zákonem zakázáno v mnoha vyspělých zemích světa, ale České republice se diskuze o jejich zákazu vyhýbá. Bohužel velkým propagátorem pěstování GMO plodin je USA.

Velké množství potravin vyráběných v ČR nebo ve světě je doslazováno glukózo-fruktózovým sirupem, který je z velké části vyráběn z geneticky upravené kukuřice. Lidský organismus přeměňuje glukózu na tuky z 5% ale fruktózu ze 40%. Tento tuk se ukládá nikoli v podkoží, ale kolem vnitřních tělesných orgánů, čímž dochází k nadváze a tím se zvyšuje riziko ischemických onemocnění, onemocnění cukrovkou apod. Glukózo-fruktózový sirup, je levnější variantou přírodních sladidel a proto je výrobci hojně používán a mnohdy i v potravinách označených jako BIO. Zakažme výrobu a dovoz potravin doslazovaných geneticky upraveným materiálem, zakažme glukózo-fruktózový sirup v potravinách prodávaných v našich obchodech, ve jménu zdraví lidu. Upřednostněme zdraví lidu nad zájmy nadnárodních korporací.

ANO: 54
NE: 10
Cíl argumentora

Ve chvíli, kdy tvůj názor získá 500 hlasů, vložíme se do toho. Společně najdeme nejefektivnější postup a formu, co s tématem uděláme. Zvolíme si finální počet hlasů, které potřebujeme k tomu, abychom si na správných místech vynutili pozornost.

Jaké jsou možnosti? Co můžeme udělat?

  • Pošleme otevřený dopis
  • Připravíme petici
  • Půjdeme si pro odpověď k odpovědným
  • apod.
64 hlasů
Potřebných 500 hlasů
Zbývá 436 hlasů
Související články
Související názory
Vyber kraj
Celá ČR